NOT: Çağlayan Dergisi editörünün göndermiş olduğu açıklama metni ve bu açıklamaya dair yorumum yazının sonuna eklenmiştir.

Uzun zamandır sosyal medyadaki Twitter hesabımı kapatmış idim. Yakın zamanda TR7/24’de uzun hali ile yayınlanmış olan bir yazının – Eleştiri Çıkmazı – kısaltılmış versiyonunun Çağlayan Dergisi’nin Şubat 2019 sayısında yayınlanmış olduğunu gördüm. Bunun üzerine bir çok şey söylenebilir ve söylenmeli de. Fakat bunu yapmaya şu an zamanım müsaade etmiyor. Ama tarihe not düşmek adına Twitter hesabımı geçici olarak tekrar açtım ve aşağıdaki paylaşımlarda bulundum.

Bu mevzunun zaten olmayan zamanımdan daha fazla zaman almaması için Twitter hesabımı tekrar kapattım. Orada yazdıklarımın arkasındayım. Bu konunun, yazdıklarımı paylaşan bazı sosyal medya hesaplarında tartışıldığını gördüm. Ben de orada yazdıklarımın ekran görüntülerini buraya aktarmak suretiyle sizlerle paylaşmak istedim.

Şu kadarını ekleyeyim: Hizmetim adına üzülüyorum. Kriz ve kaos her zaman ve zeminde olur. Önemli olan onunla nasıl baş ettiğimizdir. Hizmet’in iç ve dış dünyada başına gelenleri ayrıca ele almak lazım. Ama bu olanlar karşısında Hizmet’in tavırları bile Hizmet hakkında daha kıymetli veriler sunmakta. Şimdiye kadar karşılaştığı sorunlarla kendini aşarak ve yenileyerek baş etmiş olan Hizmet Hareketi’nin bugünki refleksleri son derece tepkisel. Ayrıca bu tür tepkisel davranışlar, mağduriyetşeri giderme konusunda olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Geleceği Batı dünyasında olmak zorunda kalan bir hareketin kendisini ifade yöntemi bulunduğu coğrafyanın algı kodlarından bağımsız olmamalı.

Güncelleme: 8 Şubat 2019, 21:48

Çağlayan Dergisi’nden gelen açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz. Önceden yayınlanmış bir yazının, söz konusu yazının yazarının bir talebi olmaksızın, Çağlayan’da yayınlanması yapılmış olan editöryal bir tercihi gösteriyor ve ben de tam olarak bu tercihi sorguluyorum. Şimdiye kadar bu tür tartışmalı konulara girmediği halde bu yazıyı yayınlaması benzer bir sonuca götürüyor bizi. Son olarak, bahçi geçen yazının “objektif kaynaklarla desteklenen ve spekülatif tartışmalardan uzak” bir yazı olup olmadığını sizin takdirlerinize bırakıyorum.

Saygıdeğer okurumuz,

Öncelikle duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Yayın heyetimiz, kendisine ulaşan her türlü yazıyı değerlendirmekte ve çoğunluğun oyunu alarak yayınlanması uygun görülenler yayın planına alınmaktadır.

Yarım asra yakın bir zamanın tecrübesiyle tekemmül etmiş bulunan yayın kriterlerimiz çerçevesinde kalmak kaydıyla dergimiz, tutarlı, insicamlı, ümit veren çözüm teklifleri sunan, olabildiğince gündeme uygun, objektif kaynaklarla desteklenen ve spekülatif tartışmalardan uzak her türlü yazıya açıktır.

Bu vesileyle sizlerin de orijinal tespit, yorum ve birikimlerinizi yansıtan yazılarınızdan istifade etmekten memnuniyet duyacağımızı belirtir, şimdiden teşekkürlerimizi arz ederiz.

Çağlayan